| Топ 10 на най-зелените сгради за 2014 в САЩ Примери за енергийна ефективност Дата: 25.02.2015 г. |
Американският иститут на архитектите обяви годишните си награди за устойчив дизайн. Десет сгради в САЩ спечелиха в престижната класация за 2014 г. Дори да нямате интереси в областта на архитектурата и енергийната ефективност, тези примери ще ви очароват.
Сградата за здравни грижи към Arizona State University, Темпе, Аризона
Проектирана от тексаската фирма Lake|Flato Architects с интериорни решения от Orcutt|Winslow, този медицински център за студенти в Щатския университет на Аризона има платинен сертификат LEED за съкращаване на консумираната енергия до 49% под стандартите, утвърдени от Американското дружество на инженерите по отопление, охлаждане и климатични системи.
Общежития Бъд Кларк, Портланд, Орегон
Чрез рециклиране на водата, инсталиране на система за затопляне на вода със слънчева енергия и минимизиране на оттичането на дъждовна вода, тази жилищна сграда, проектирана от Holst Architecture, осигурява временен дом за бездомни хора (пример за подражание, част от социалната програма на Портланд). Сградата също е носител на платинен сертификат LEED за съкращаване на консумираната енергия.
Парк Bushwick Inlet, Бруклин, Ню Йорк
По продължение на бреговата линия на Бруклин Kiss + Cathcart, Architects са проектирали открито обществено пространсво, състоящо се от площадки за игра, спортни игрища и съоръжение за поддръжка със „зелен” покрив. Отгоре е кацнала соларна пергола, която осигурява значителна част от нужната енергия за поддържане на парка.
Модернизация на административната сграда Edith Green-Wendell Wyatt, Портланд, Орегон
Болезнената нужда от реновация на тази административна сграда кара екип от фирмата SERA Architects (в сътрудничество с Cutler Anderson Architects) да „преоблекат” тази структура от 70-те години на миналия век, придавайки й лъскава фасада и енергийна система, която включва фотоволтаични панели на покрива и система за събиране на дъждовна вода.
Правен център John and Frances Angelos, Балтимор, Мериленд
Новият Правен център на Унивеситета Балтимор, проектиран от Behnisch Architekten и Ayers Saint Gross, използва пасивни техники за намаляване на използваната енергия. По-широките прозорци, например, позволяват влизането на повече слънчева светлина, намалявайки нуждата от изкуствено осветление на вътрешните пространства.
Седалище на Фондация David and Lucile Packard, Лос Алтос, Калифорния
За една 50-годишна филантропска организация в Силиконовата долина фирмата EHDD проектира седалище с платинен сертификат LEED и с разгъната площ от 49,000 кв. Фута. Това е най-голямата енергийноефективна сертифицирана структура в Калифорния, която произвежда повече енергия отколкото употребява чрез слънчеви колектори на покрива.
Входно фоайе към Колеж по околна среда и лесовъдство, Сиракуза, Ню Йорк
Изграден към сградата на Колежа по околна среда и лесовъдство към Щатския Университет на Ню Йорк в Сиракуза, тази сграда с LEED платинен сертификат генерира повече енергия, отлколкото използва. „Излишната” енергия захранва още четири съседни сгради на колежа и осигурява 65% от годишните нужди за отопление на цялата база на учебното заведение.
Къщата на дървото, Глен Джийн, Западна Вирджиния
Посетителите на тази емблема за устойчиво сградостроене (Sustainability Treehouse), проектирана от архитектурните фирми Mithūn и BNIM, се издига на високо, за да покаже различните нива на гората – от нивото на земята до върховете на дърветата. И всичко това с най-минимално въздействие върху околната среда. Слънчеви панели и две вятърни турбини осигуряват цялата необходима за сградата енергия, докато голяма цистерна и пречиствателна система събира дъждовната вода за нуждите на сградата.
Граничен пункт, Уароуд, Минесота
Граничните пунктове като цяло не са образец за интересен дизайн, но фирмата Snow Kreilich Architects се стреми да промени това с пункта в Уароуд, Минесота, използвайки устойчиво придобит кедър за фасадата и 22% рециклирани материали. В процес е и реконструкцията на други сгради в тези влажни земи.
Федералната сграда и съд Wayne N. Aspinall, Гранд Джънкшън, Колорадо
Придавайки нов вид на емблематична съдебна сграда от 1918 година за нуждите на 21-ви век, е смела и рискована задача, ако в същото време искаш да запазиш ретро вида й. Това прави дизайнерската фирма Westlake Reed Leskosky, в тандем с The Beck Group. Te реставрират интериора и екстериора, добавяйки в същото време нови елементи като система за използване на слънчевата енергия и енергийно-ефективно осветление.
|
|